Kamery termowizyjne i pirometry Micro-Epsilon
Monitorowanie przebiegu procesów technologicznych jest niezbędne w celu zapewnienia ich poprawności i ciągłości. Jednym z najczęściej kontrolowanych parametrów jest temperatura. Własność ta odgrywa istotną rolę zwłaszcza w produkcji tworzyw sztucznych czy szkła.
Pomiary temperatury mogą być wykonywane kontaktowo bądź bezkontaktowo, jednakże w przypadku produkcji szkła, papieru, przetwarzania plastiku czy spawania znacznie lepiej sprawdzą się czujniki bezkontaktowe. Wykorzystują one własność materii, która powyżej temperatury zera absolutnego (-273°C) emituje promieniowanie podczerwone. Detektor w czujniku przetwarza przechodzące promieniowanie podczerwone na sygnał elektryczny. Wynikiem jest zlinearyzowana wartość temperatury, która jest dalej przetwarzana.
Firma WObit proponuje szeroką ofertę czujników firmy Micro-Epsilon wśród których znajdują się zarówno uniwersalne czujniki jak i specjalne rozwiązania przeznaczone do danej aplikacji, a także czujniki OEM.
Najbardziej uniwersalną wersją czujników jest seria CT, której standardowy zakres pomiarowy wynosi od -50 do 900°C. Dostępne są również wykonania przeznaczone do zastosowań w przemyśle metalowym, które mierzą temperatury w zakresie od 50° do 2200°C. Czujniki do pomiaru płynnych metali charakteryzują się zakresem pomiarowym od 1000 do 2000°C, natomiast te do pomiaru szkła mierzą temperatury w zakresie od 100 do 1650°C. |
Ciekawym wykonaniem są czujniki do pomiaru płomieni o rozdzielczości optycznej 75:1, które wyposażone są w podwójny celownik laserowy, obrazujący wielkość mierzonej powierzchni. W serii CT dostępne są również czujniki przeznaczone do zastosowań w środowisku niebezpiecznym, zagrożonym wybuchem, o różnorodnych standardach wyjściowych.
W przetwórstwie metali czy ceramiki dobrze sprawdzą się również czujniki temperatury z serii CSVideo wyposażone w celownik laserowy oraz zintegrowaną elektronikę do przetwarzania sygnału wideo, co pozwala na precyzyjną konfigurację czujnika, a w rezultacie na pomiary bardzo rozgrzanych elementów w trudnodostępnych miejscach. Czas odpowiedzi od 1 ms umożliwia zastosowanie tych urządzeń w szybkich procesach. Seria CSVideo pozwala na automatyczne wykonywanie zdjęć klatka po klatce, graficzny zapis danych oraz na zapamiętanie ustawień czujnika w celu monitorowania procesu. |
Funkcjonalną grupą produktów przenośne czujniki temperatury o zakresie pomiarowym od - 35°C do 900°C z opatentowanym celownikiem laserowym, które idealnie nadają się do szybkiego i mobilnego pomiaru temperatury. Warto zwrócić uwagę na thermoMETER P20 przeznaczony do pomiarów temperatury gorących powierzchni od 0°C do 2000°C z bezpiecznej odległości (do 12 m). Dzięki szerokiemu zakresowi spektralnemu oraz podwójnemu celownikowi laserowemu możliwe są precyzyjne i proste pomiary. Wyposażenie składa się z interfejsu USB oraz pamięci wewnętrznej do 2000 wartości pomiarowych. Poza funkcjami oceny i monitoringu, załączone oprogramowanie zapewnia funkcję oscyloskopową dla 20 wartości pomiarowych/sek.
Poza różnorodnymi czujnikami temperatury WObit proponuje również kamery termowizyjne, które doskonale sprawdzą się w aplikacjach wymagających analizy temperatury badanej powierzchni. Kamery zostały wyposażone w popularny interfejs USB, który umożliwia jednocześnie ich zasilanie z portu komputera PC. Dodatkową zaletą kamer z serii thermoIMAGER TIM są ich niewielkie wymiary oraz niska masa, co pozwala na montaż kamery w ograniczonej przestrzeni. W zależności od odległości od mierzonego obiektu oraz jego gabarytów, do dyspozycji mamy kilka wymiennych obiektywów. Kamery serii TIM200 dodatkowo wyposażone są w kamerę dzienną do rejestracji zwykłego obrazu. Różne klasy wydajności dostępnych kamer pozwalają na wykorzystanie odpowiedniego modelu w bardzo zróżnicowanych aplikacjach.
Najmniejsza kamera termowizyjna o rozdzielczości VGA – TIM640 zapewnia obraz termalny w czasie rzeczywistym o rozdzielczości optycznej 640x480 pikseli. Umożliwia rejestrację obrazu z rozdzielczością 640x480 pikseli i szybkością 32 fps. Kamera charakteryzuje się dużą czułością optyczną na poziomie 75 mK, umożliwiającą rejestrację bardzo małych różnic temperatur, co jest niezbędne w wielu zastosowaniach termograficznych. W zakresie temperatur otoczenia od 0 do +50°C jest w stanie mierzyć temperaturę obiektów od -20 do +900°C.
ThermoIMAGER TIM640 znajduje zastosowanie przy analizie termicznej obiektów przesuwających się na szybkich taśmach transportowych, do wykrywania punktów gorąca (tzw. hot spot) i defektów bez wpływu na mierzone obiekty, przy formowaniu wtryskowym, produkcji elementów półprzewodnikowych oraz testach funkcjonalnych zmontowanych płytek PCB. Umożliwia dowolne definiowanie przez użytkownika punktów pomiaru temperatury na rejestrowanym obrazie wraz z rejestracją wartości minimalnej, maksymalnej, średniej oraz z możliwością generowania alarmów. Kamera jest dostarczana wraz z oprogramowaniem TIM Connect do monitorowania, dokumentacji pomiarów i edycji obrazu oraz ze sterownikami DLL, ComPort i LabVIEW.
Specjalnie do pomiaru temperatury metali, szczególnie w procesach hartowania i walcowania stali, ale także w procesach przetwarzania grafitu i ceramiki została przygotowana kamera thermoIMAGER TIM M1. Może realizować pomiary temperatury w zakresie od 450 do 1800°C. Kamera thermoIMGAGER TIM M1 wyposażona jest w detektor CMOS, który pozwala na osiągnięcie niespotykanej dynamiki obrazu o maksymalnej rozdzielczości 764x480 pikseli i częstotliwości do 32Hz. W przypadku szybkich procesów można przełączyć rozdzielczość kamery na 72x56 pikseli przy częstotliwości 1000 Hz, a także wykorzystać ją w roli szybkiego pirometru. |
Urządzeniem przeznaczonym do zastosowań w przemyśle szklanym jest kamera thermoIMAGER G7. Ma zakres spektralny 7,9 µm, co umożliwia stabilne pomiary nawet cienkich, szklanych arkuszy. Jeżeli szkło ma powłokę antyrefleksyjną, w kamerze może zostać zintegrowany dodatkowy pirometr, aby wyregulować kamerę. Podobnie jak wszystkie kamery z serii thermoIMAGER TIM, model G7 ma dołączone oprogramowanie do analizy, umożliwiające monitorowanie procesów termicznych dzięki funkcji liniowego skanowania, nawet jeśli pole widzenia jest ograniczone.
Zastosowanie przenośnych lub zintegrowanych w aplikacji czujników pomiaru temperatury IR otwiera różne możliwości pomiaru i wyświetlania zmian temperatury w zakresie kontroli jakości, systemów automatyki, procesach produkcyjnych, konserwacji maszyn i dużych obiektów. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.wobit.com.pl, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat urządzeń i możliwości ich zastosowań.
wróć do listy artykułówwróć na stronę główną