Sterowanie i wizualizacja procesów
Sterowniki programowalne oraz panele HMI stanowią nieodłączny element systemów kontroli maszyny oraz procesu przemysłowego, ważne szczególnie w automatyce produkcyjnej. Firma WObit proponuje sterowniki PLC i panele HMI firmy Kinco, które dzięki swojej funkcjonalności znajdują zastosowanie w różnorodnych aplikacjach.
Sterowniki PLC z serii K5 wyposażone są w wydajny procesor, dzięki czemu zapewniają wysoką efektywność pracy oraz zróżnicowaną funkcjonalność. Urządzenia mają wbudowane dwa szybkie liczniki z dwunastoma trybami pracy. Podczas pracy jednokanałowej częstotliwość szybkich wejść wynosi do 60 kHz, natomiast dwukanałowej do 20 kHz. Każdy z szybkich liczników ma osobne wejście przeznaczone do kontroli kroku, kierunku, startu oraz resetu.
Nowa seria sterowników PLC K5 ma również wbudowane dwa szybkie wyjścia impulsowe o częstotliwości do 200 kHz ze wsparciem dla PTO lub PWM. Przeznaczone są głównie do kontroli silników krokowych oraz serwonapędów. Sterowniki pozwalają na kontrolę pozycji absolutnej, pozycji znamionowej oraz bazowanie. Do konfiguracji sterowników i tworzenia programów dostępne jest darmowe oprogramowanie KincoBuilder. Dodatkowo ze strony www.kinco.com.pl można pobrać podręcznik programowania w języku polskim, który wyjaśnia znaczenie poszczególnych komponentów, a także pokazuje jak krok po kroku stworzyć program, oraz jak zaprogramować sterownik. |
Jednym z podstawowych zadań, które realizują sterowniki jest komunikacja z urządzeniami wchodzącymi w skład systemu, bądź maszyny. Umożliwiają to przede wszystkim interfejsy komunikacyjne. Standardowo wszystkie sterowniki PLC Kinco wyposażone są w funkcję komunikacji szeregowej.
Urządzenia w zależności od modelu mają wbudowany jeden port RS232 oraz do dwóch portów RS485, które pozwalają na komunikację po protokole Modbus RTU. Każdy z portów obsługuje do 32 urządzeń pracujących w sieci. Port RS485 pozwala sterownikowi na pracę zarówno w roli urządzenia podrzędnego, jak również jako jednostka nadrzędna.
Seria K5 PLC sterowników programowalnych została przystosowana do komunikacji po protokole CANopen. Protokół ten pozwala przede wszystkim na swobodną organizację sieci i łatwe dołączanie do niej urządzeń na zasadzie Plug&Play, np. łatwą komunikację z panelem operatorskim HMI.
Moduł rozszerzeń K541, w którym zaimplementowano protokół nadrzędny CANopen, charakteryzuje się przepustowością 1 Mbps i może obsługiwać do 72 urządzeń podrzędnych. Poza modułem K541 do sterowników z serii K5 dostępne są moduły wejść i wyjść analogowych, cyfrowych oraz moduły do pomiaru temperatury o rozdzielczości 16 bit.
Jak zostało nadmienione na wstępie, często niezbędnym elementem wielu maszyn i systemów jest również panel operatorski, zwłaszcza że trend do komunikowania się za pomocą przekazów graficznych staje się coraz silniejszy. Do głównych funkcji panelu HMI należy pośredniczenie w komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną – zbieranie aktualnych danych z zarządzanych procesów, ich wizualizacja oraz sterowanie.
Firma WObit ma w swojej ofercie panele HMI produkcji firmy Kinco, charakteryzujące się dobrą jakością i trwałością sprzętu. Znaczącym walorem paneli HMI Kinco jest darmowe i intuicyjne oprogramowanie HMIware, które można pobrać ze strony www.kinco.com.pl. Rozbudowane biblioteki komponentów do wyświetlania i wprowadzania danych zdecydowanie przyspieszają proces projektowania wizualizacji danego procesu.
Oprogramowanie HMIware umożliwia również import obrazów w formacie JPEG, GIF oraz BMP. Dzięki temu wizualizacja na panelu HMI jest jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Możliwe jest także ustawienie swojego obrazu startowego, który będzie wyświetlany po uruchomieniu urządzenia.
Największą popularnością cieszy się bez wątpienia ekonomiczna i funkcjonalna seria MT4000. Cechuje się szeregiem protokołów komunikacyjnych (np. MODBUS-RTU), z wbudowanymi portami szeregowymi, w tym USB, pozwalającym na programowanie panelu z poziomu komputera PC. Dzięki wyraźnym kolorom wyświetlacza, szybkiej pracy, którą zapewnia 32-bitowy procesor seria MT4000 jest odpowiednim rozwiązaniem dla większości aplikacji z zakresu automatyki przemysłowej. |
Bardziej zaawansowaną i dającą więcej możliwości aplikacyjnych serią jest MT5000. Urządzenia są wyposażone w interfejsy sieciowe Profibus-DP, CANopen, Ethernet oraz MPI ze wsparciem konfiguracji sieci zgodnej z MPI. Ponadto panele operatorskie z tej serii zostały wyposażone w porty USB do komunikacji z takimi urządzeniami jak mysz, klawiatura, drukarka, dysk USB lub skaner kodów kreskowych.
MT5000 posiadają wbudowane wejście video i wyjście audio (złącze 3,5mm) do aplikacji multimedialnych. Dzięki swojej funkcjonalności panele te mogą być zastosowanie w różnorodnych aplikacjach.
Poza panelami operatorskimi w wielu aplikacjach sterowania procesami korzysta się nadal z komputerów PC. Niezbędne staje się wtedy zastosowanie odpowiedniego oprogramowania, najlepiej typu SCADA. Specjaliści WObit przygotowali oprogramowanie SIMSCAD umożliwiające rejestrowanie danych pomiarowych z szesnastu dowolnych urządzeń wyposażonych w interfejs RS485 Modbus-RTU.
Program działa jako urządzenie MODBUS-MASTER i komunikuje się z urządzeniami SLAVE za pomocą konwertera USB-RS485. Taki rodzaj oprogramowania jest bardzo użyteczny w aplikacjach, w których istnieje potrzeba rejestracji danych z wielu punktów pomiarowych. Niewątpliwą zaletą programu jest jego przejrzystość i przyjazność dla użytkownika.
SIMSCAD w wersji standardowej umożliwia odczyt do szesnastu rejestrów przechowujących zmienne typu INT, DINT, WORD, DWORD lub REAL. Dla każdego odczytywanego rejestru możliwe jest ustawienie indywidualnych parametrów komunikacji takich jak adres urządzenia slave, numer rejestru urządzenia, timeout, typ odczytywanej zmiennej. Odczytywane wartości są wyświetlane w oknie programu. Mogą być także rejestrowane do pliku oraz prezentowane na wykresie. Ostatnia aktualizacja dała możliwość prezentacji danych w formie prostej wizualizacji znanej z systemu typu SCADA. |
Szczegółowe dane na temat urządzeń można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl, znajdują się tam również informacje o najbliższych szkoleniach praktycznych z zakresu programowania sterowników PLC oraz paneli HMI.
wróć do listy artykułówwróć na stronę główną